ביקורת מבנים

ביקורת מבנים הינה מלאכה הכרחית בעלת חשיבות עליונה בענף הבניה וההנדסה האזרחית.

ביקורת מבנה מבוצעת לרוב לפני בסיום השלמת עבודות הבניה ובטרם מעבר או רכישת נכס חדש/יד שניה.

הביקורת עצמה, תתבצע על ידי גורם מוסמך בעל ידע וניסיון מתאימים לביצוע העבודה ולרוב תוך שימוש בציוד ייעודי לאיתור כשלים אשר אינם נראים לעין כאשר בסופה תינתן חוות דעת המפרטת את כלל הליקויים ואי התאמתם לתקנים הרלוונטיים, לתוכניות הביצוע, למפרט הטכני ולהסכם אשר נחתם מבעוד מועד.

ביקורת מבנה מתקשרת קשר ישיר למונח "שנת הבדק" שכן לרוב יבצע המזמין / רוכש את הביקורת בטרם ירכוש או יעבור לנכס החדש.

בסיום הביקורת, יגיש המזמין ליזם ו/או קבלן המבצע את דו"ח הליקויים וזה יחויב לתקן את האמור במסגרת שנת הבדק המוגדרת בחוק וכן במסגרת תקופת האחריות המורחבת בהתאם לחוק המכר.

אנו מאמינים שיש לכם לא מעט שאלות אודות המושג ביקורת מבנים ובדיוק לשם כך אנשי המקצוע של עוז הנדסה פה לעשות לכם סדר.

מה הם המקרים בהם נרצה לבצע ביקורת מבנים?

המונח ביקורת מבנים הפך לביטוי שגור בקרב יזמים, קבלנים ורוכשים פרטיים במגזר העסקי והפרטי אשר הבינו את החשיבות שבבדיקה מקיפה של המבנה.
אנו למדים כי ישנם מספר מקרים בהם אנו נרצה לבצע ביקורת מבנים:

 • דירה חדשה מקבלן – בטרם המעבר לדירה חדשה מקבלן, חשוב ביותר לבצע "בדק בית" על ידי גורם מוסמך לאיתור ליקויים אשר אינם נראים לעין בלתי מקצועית על מנת להפחית את הסיכוי לבעיות עתידיות העלולות לגרור הוצאות כספיות ואף קושי רב בשלב המגורים.
 • קבלת שטחים ציבוריים (משותפים) בבניין (בד"כ בניין חדש) – בדומה למעבר לדירה חדשה מקבלן, ישנה חשיבות יתרה לביצוע ביקורת בשטחי המבנה הציבוריים (משותפים) הכוללים את גג המבנה, לוביים קומתיים, קומת הכניסה, קומות החניון ושטחי הפיתוח במגרש.
  לאחר מינוי ועד הבניין, יבצע הועד באופן פרטי או דרך חברת הניהול את ביקורת המבנה על מנת למנוע מצב של קבלת דירות תקינות אך מבנה שאינו תקין.
 • רכישת דירת יד שנייה – בדירות יד שנייה לפני רכישה אנו נרצה לבצע ביקורת מבנים לפני השלמת הרכישה או מיד לאחר מכן במטרה לקבל "תעודת זהות מפורטת ככל הניתן על מצב הנכס והמערכות השונות.
  כמו כן, בביקורת מבנים לדירה יד 2 יבוצע על ידי הבודק תמחור עלויות תיקון כלל הליקויים אשר יכול לשמש את הרוכש במשא ומתן על מחיר הנכס או בקבלת אומדן עתידי לביצוע שיפוץ.
 • במהלך הפרויקט וכחלק מבדיקות שגרתיות – פסקה זו רלוונטית בעיקר ליזמים וקבלנים אשר מעוניינים בהתאמה לבדוק את בעלי המקצוע וקבלני המשנה השונים במטרה להבין האם הם עובדים בהתאמה לתקנים וכן במטרה למנוע מצב בו הרוכש העתידי מגיע עם דוח ביקורת מבנה אשר היה יכול להימנע או לכל הפחות להצטמצם משמעותית.
 • לאחר עבודות שיפוץ ו/או בנייה – לאחר תהליכי שיפוץ ו/או בנייה אנו נרצה לבצע ביקורת מבנים על מנת לבדוק כי לא נפל שום רבב מהלך השיפוץ וכי המלאכה נעשתה בצורה מקצועית ויסודית ובהתאמה לתקנים, התוכניות והמפרט הטכני.

 

מתי כדאי לבצע ביקורת מבנה?

אין מועד מדויק לביצוע ביקורת מבנה אך ישנן מספר גישות לדבר.
אישית, אנו בחברת עוז הנדסה ממליצים לקהל לקוחותינו לבצע ביקורת מבנה מוקדם ככל הניתן.

 1. במהלך ביצוע העבודות – רלוונטי ליזמים וקבלנים אשר מעוניינים לבדוק בזמן אמת את בעלי המקצוע השונים במטרה לצמצם ככל הניתן ליקויי בניה עתידיים.
 2. פרוטוקול "טרום מסירה" – רלוונטי לרוכשי דירות חדשות מקבלן כאשר הקבלן מזמן את הדייר לפרוטוקול ראשוני הנקרא גם "טרום מסירה".
  במועד זה מאפשר הקבלן לבעלי הדירה להגיע לרוב יחד עם בודק מוסמך מטעמם לביצוע ביקורת דירתית "בדק בית" במטרה לאפשר לעצמו מרווח זמן מספיק לטיפול בליקויים עד מעמד המסירה הסופית – קבלת מפתח.
  יתרון: בדיקה מקדימה לפני איכלוס.
  חיסרון: לרוב אין חשמל בדירה שכן טרם עברה ביקורת חברת חשמל.
 3. פרוטול המסירה -קבלת המפתח והחזקה על הנכס או מיד לאחריו – רלוונטי לרוכשי דירות חדשות מקבלן כאשר הקבלן מזמן את הדייר לפרוטוקול מסירה סופי – קבלת מפתח והחזקה על הנכס.

 

"האם ביקורת מבנים זה רק "בדק בית"?

את המונח "בדק בית" אנו מאמינים שיצא לכם לשמוע לא פעם אך אין הדבר אומר שביקורת מבנים מתייחסת לדירות בלבד.
בואו נעשה סדר:

 • בדק בית – בדק בית הינו מונח אחד בתוך תחום ביקורת מבנים ומתייחס לבדיקת נכס פרטי מקבלן או יד שנייה.
  במהלך בדיקה זו מבצע המומחה סט בדיקות הנדסיות לאיתור ליקויים וכשלים בסופו מוגש ללקוח דו"ח מפורט עם תמונות, התאמה לתקנים, המלצות לביצוע, תמחור עלויות ועוד.
  חוות הדעת הינה בעלת תוקף משפטי.
 • ביקורת מבנים – ביקורת מבנים הינו מונח רחב אשר מכיל בתוכו בדיקות הנדסיות לאיתור ליקויים וכן בדיקות התאמה לתקנים, תוכניות, מפרטים וחוזים ומטרתו לאתר אי התאמות וכשלים.
  בבדיקה זו נבדקת איכות ותקינות מלאכת הבנייה והעבודה של בעלי המקצוע השונים והאם הם תואמים לסטנדרטים.

 

מה הם השירותים הניתנים במסגרת ביקורת מבנים?

כאשר מחפשים את המונח ביקורת מבנים נתקלים במספר רב של נותני שירות אך יש לוודא כי בעל המקצוע שבחרתם הוא בעל ניסיון וידע מתאים וכן באיזה ציוד משתמש בזמן ביצוע הבדיקה.

 • בדיקה ואיתור ליקויי בנייה ויזואלים – חלק זה רלוונטי בעיקר לדירות קבלן בהם בנוסף לבדיקת המערכות ניתן דגש על נושא שלמות האלמנטים כגון סדקים, שברים, שריטות ופגמים על מנת לקבל נכס שלם ותקין ככל הניתן. שילמתם ממיטב כספכם ועל כן מגיע לכם מוצר תקין לחלוטין.
  כמו שלא תקנו רכב עם שריטות כך בוודאי לא תעברו לדירה חדשה שאינה תקינה ב100%.
 • בדיקת מערכות המבנה – בדיקת מערכות חשמל, אינסטלציה, אלומיניום, איטום, מסגרות, נגרות ועוד הינם סטנדרט כשמדובר בביקורת מבנה.
 • בדיקה ואיתור נזילות – אחד הדברים המבדילים בין פרילנס לבין חברת ביקורת מבנים מובילה הוא איכות הציוד הטכנולוגי איתם מגיע הבודק לביצוע הבדיקה.
  מצלמות תרמיות, מצלמות סיב אופטי לצילום פנים צנרת, שעוני לחצים ועוד אשר נותנות לבודק את היכולת לבצע בדיקה בטכנולוגיית אל הרס לאיתור ליקויי אינסטלציה, רטיבות ונזילות.
 • בדיקת תוכניות הנכס והתאמה למפרט המכר (מפרט טכני) – בדיקה זו נחשבת לאחת הבדיקות החשובות ביותר במהלכה יבצע המומחה בדיקת התאמה לתוכניות הנכס (אדריכלות, מכר, חשמל, אינסטלציה, מטבח ועוד) במטרה ליצור השוואה לביצוע בפועל.
  כמו כן, יוודא המומחה התאמה בין התמורות המצוינות במפרט המכר שנחתם מבעוד מועד ומפרט את תמורות היזם לבעל הנכס תוך התאמתו ל"חוק המכר דירות" אשר תוקן לאחרונה בשנת 2021.
 • בדיקת מחסן וחניות – כחלק מהבדיקה, ייבדקו גם מחסן הדירה והחניות בטאבו שכן הם חלק בלתי נפרד מתמורות הדייר.
 • דו"ח בעל תוקף משפטי וליווי משפטי – בסיום הבדיקה, יפיק המומחה חוות דעת הנדסית עם כלל הממצאים ויחתום בסופה כמומחה עם פרטיו, נסיונו ומספר מהנדס מוסמך לעריכת ביקורת.
  חוות הדעת הינה בעלת תוקף משפטי וככל ויהיה צורך, ילווה המומחה את המזמין לבית המשפט למתן עדות.
 • ייעוץ הנדסי – לאחר השלמת הבדיקה, תמשיך החברה איתה נערכה הביקורת ללוות את הלקוח תוך מתן ייעוץ הנדסי ככל ויידרש עד מעבר לדירה על הצד הטוב ביותר.
 • שירותים נוספים – חברת ביקורת מבנים לרוב מכילה בתוכה שירותים נוספים כגון איתור נזילות, בדיקות קרינה, בדיקות קונסטרוציה ועוד אשר יותאמו למזמין העבודה ככל ויידרשו.

 

ביקורת מבנים – חוות דעת הנדסית

בהתאם לאמור בחוק המכר "דמירות", על הקבלן לתת אחריות מלאה במסגרת שנת הבדק כאשר במידה ויתנער מאחריות יאלץ להוכיח סיבה סבירה לכך (בעל הנכס שיפץ לאחר המסירה/הרס/שבר וכדומה).
במקרים כמו אלו נרצה לעיתים לפנות אל ערכאות משפטיות לשם השגת המטרות שלנו ועל כן החשיבות לתוקף משפטי.
הקבלן יחוייב לתקן את הליקויים תוך פרק זמן סביר בהתאם לחוק המכר (שנת בדק).

שירותי חוות דעת הנדסית וליווי משפטי הפכו בשנים האחרונות לביטוי שגור בקרב משקי בית ועסקים רבים אשר רוצים להבטיח את הזכויות שלכם כפי שסוכמו ונחתמו איתם במעמד הקנייה.

חברת עוז הנדסה מתמחה בשירותי ביקורת מבנים תוך הפקת מאות חוות דעת הנדסיות בשנה לצד ליווי משפטי ומעמידה לרשות קהל לקוחותיה את האפשרות לקבל שירות מקצועי, אישי ואמין על ידי בעלי מקצוע מהשורה הראשונה בתחום, לקבל דוח ליקויים הנדסי מפורט, מקיף וקביל בבתי המשפט יחד עם שירותי ייעוץ וליווי בכל הקשור לתהליכים השונים אל מול הקבלן והגופים השונים.

 

ביקורת מבנה – חוות דעת הנדסית – בדק בית

איך זה בדיוק עובד?

 • תיאום וביצוע בדיקה – כאשר תזמנו המומחה לדירתכם, יוודא המומחה בטרם הגעתו כי הדירה ראויה לעריכת ביקורת, נקיה בצורה סבירה וכי הושלמו רובן של מלאכות הבניה.
  המומחה יערוך סט בדיקות הנדסיות במשך זמן ממוצע של 2-4 שעות לאיתור כלל הליקויים בנכס תוך התאמה לתקנים, שימוש בציוד טכנולוגי, בדיקת מפרטים ותוכניות וכן בדיקת המחסן והחניות.
 • הפקת חוות דעת הנדסית – בסיום הבדיקה, יפיק המומחה דוח מפורט על כלל הליקויים שאותרו בנכס תוך ירידה לרזולוציות גבוהות.
  הדוח בעל תוקף מפשטי מכיל בתוכו תמונות, הערות, המלצות לביצוע, תמחור עלויות ועוד.
 • הגשת הדוח לקבלן – מיד עם קבלת הדוח, יגיש מזמין העבודה את הדוח לקבלן / מוכרים ואלו יחויבו בתיקון הליקוים.
 • מכתב התראה אל הקבלן – במקרה בו הקבלן יסרב/יתעלם מחוות הדעת ויתגלו ליקויים משמעותיים, חברת עוז הנדסה תגיש יחד איתכם מכתב התראה אל הקבלן המבצע בדרישה לתיקון הליקויים עוד בטרם מסירת הנכס מאחר והדירה איננה ראויה למגורים מסיבות שונות.
 • ליווי הנדסי לכל אורך התהליך – צוות החברה יעמוד לרשותכם לכל שאלה, בקשה ובעיה עד להשלמת תהליך המעבר שלכם על הטוב ביותר ובמטרה להבטיח את הזכויות שלכם ככל האפשר.

 

החשיבות בעבודה עם חברה המתמחה במלאכת ביקורת מבנים

כיום, מחיפוש קטן במנועי החיפוש וברשתות החברתיות ניתן למצוא מגוון רחב של בעלי מקצוע ונותני שירות המציגים את עצמם כמתמחים במלאכת ביקורת מבנים. יחד עם זאת, אנו נרצה לבדוק כי החברה איתה אנו עובדים הינה חברה בעלת ניסיון לצד ותק ומוניטין רב בתחום .חברה כזו תדע איך לגשת אל המלאכה בצורה נכונה, לאפיין אותה, לבדוק את המבנה על כל צורותיו ולהגיש עבורנו חוות דעת הנדסית מפורטת ומקצועית.

ביקורת מבנים עם חברת עוז הנדסה

חברת עוז הנדסה הינה אחת מן החברות המובילות בישראל ומתמחה בשירותי ביקורת מבנים וייעוץ הנדסי.
במרוצת השנים, אפשרה החברה ללקוחותיה להיכנס אל נכסים ובתים נקיים וחפים מליקויים ככל הניתן ולהימנע מעוגמת נפש לצד הוצאות כספיות לא צפויות.

החברה חורטת לדגלה את ערכי האמינות, מקצועיות ושקיפות לצד ליווי מקצועי ופרטני לאורך כל התהליך.
צוות החברה מורכב ממהנדסי בניין מוסמכים אשר יבצעו עבורכם בדיקה מקיפה וכן דו"ח ליקויים מפורט וקביל בבית המשפט וכן יספק לכם ייעוץ מקצועי לכל התהליך עד סופו.

 

מזמינים אתכם לבחור נכון – מזמינים אתכם לבחור עוז הנדסה.